Krótka historia Atari

atari

Lata 80 i początek 90 w Polsce to ogromna popularność komputerów marki Atari. Do dziś komputery pojawiają się we wspomnieniach wielu osób, a szczególną nostalgią cieszy się słynna już walka pomiędzy zwolennikami Atari i Commodore. Warto więc w tym miejscu przedstawić w telegraficznym skrócie historię Atari.

Początki firmy Atari
Atari powstało w 1972 roku, z inicjatywy Nolana Bushnella i Teda Dabneya. Ich pierwszym dzieckiem była gra na automat Pong. Sukces gry sprawił, że firma otrzymała spory zastrzyk gotówki. Firma poszła za ciosem, szczególnie że rynek gier elektronicznych stawał się coraz popularniejszy. Rok 1975 przynosi grę Pong w wersji przeznaczonej do domowego użytku. To był strzał w dziesiątkę, mimo dość wysokiej ceny, wynoszącej 100 dolarów. Jednak rok później Atari zostało sprzedane Warner. Firma z niezależnej stała się prawdziwą korporacją, generując ogromne przychody. Jednak taki styl zarządzania sprawił, że zaczęli z niej odchodzić najzdolniejsi, budujący firmę od podstaw, dający jej pierwsze sukcesy. Przełom lat 70 i 80 to premiery takich tytułów jak Pac-man czy Space Invaders.

Zapaść na rynku gier i problemy Atari
Początek lat 80 to zapaść na rynku gier, czego efektem były ogromne straty Atari. Dlatego Warner postanowił pozbyć się działu, który produkował konsole i komputery. Został on kupiony przez Jack’a Tramiel’a, czyli Jacka Trzmiela, który urodził się w 1928 r. w Łodzi i 19 lat później wyemigrował do USA, by w 1954 r. założyć firmę Commodore Portable Typewriter. Na krótką chwilę Jack Tramiel tknął w firmę Atari nowego ducha, a to za sprawą niezwykle udanego komputera Atari ST. Jednak było to za mało w okresie coraz szybszego rozwoju najróżniejszych urządzeń do elektronicznej rozrywki. Twierdzi się, że ostateczny kres Atari nastąpił w momencie, kiedy na świecie zaczęły pojawiać się sprzęty takie jak Nintendo 64 czy Sony PlayStation. W roku 2003 nazwa Atari została wykupiona przez francuską firmę z Lyonu Infogrames, która od tego czasu funkcjonuje pod nazwą Atari.

atari-gry

Jak widać, sprzęt Atari podzielił los takich komputerów jak choćby Commodore czy Amiga. Niestety, trudno oczekiwać, że w czasie szybkiego rozwoju konsol do gier, komputerów stacjonarnych, urządzenia spod znaku Atari miałyby jakąkolwiek rację bytu.

User Input