Pages Navigation Menu

Skype i inne formy komunikacji internetowej

Sposobów komunikowania się przez internet jest cała masa. Najpopularniejszy i najstarszy jest e-mail. Są jednak jeszcze i inne opcje, choćby skype. Czym się różnią?

Z dzisiejszego punktu widzenia komunikacja przez internet to coś oczywistego. Jednak dwadzieścia lat temu było inaczej. Wówczas e-mail był nowością, a o komunikatorze takim, jak skype nikomu się nie śniło.

słuchawki z mikrofonem

Na początku był e-mail

Wszystko zaczęło się od poczty elektronicznej. Dzięki niej można było wymieniać się informacjami pisemnymi bez konieczności przesyłania tradycyjnych listów. Różnica była więcej niż wielka. Przyspieszenie komunikacji w konsekwencji zrewolucjonizowało wymianę myśli przyspieszając ją w sposób wcześniej nieznany.

W późniejszym czasie wynalazki takie, jak skype jeszcze bardziej ułatwiły komunikowanie się za pomocą internetu, jednak to e-mail był tym pierwszym sposobem, dzięki któremu ludzie poznali możliwości, jakie daje nowe medium.

IRC, listy dyskusyjne fora

Ubocznym produktem rozwoju sieci internetowej był sposób komunikacji znany jako IRC, polegający na wymianie informacji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem specjalnych programów. Ten wynalazek pozwolił na tworzenie grup ludzi zainteresowanych wspólnymi tematami.

Podobnie było z listami dyskusyjnymi i pojawiającymi się forami. W każdym z tych przypadków można było prowadzić rozmowę z dużą liczbą osób w czasie rzeczywistym. Problemem była komunikacja prywatna. Także ten problem został rozwiązany.

pisanie

Komunikatory tekstowe

Rozwinięciem opisanych wyżej pomysłów były komunikatory tekstowe umożliwiające wymianę zdań na żywo z dowolnie wybraną osobą. Wystarczyło znać przypisany do niej numer lub login i można było zacząć wymieniać się informacjami.

W szczytowym momencie swojej popularności komunikaty tekstowe zainstalowane były na wszystkich niemal komputerach. Korzystali z nich studenci i uczniowie, pracownicy i menedżerowie. Każdy, kto miał dostęp do internetu.

Skype i komunikatory głosowe

Aż pojawił się program pozwalający masom zrezygnować z uciążliwego bądź co bądź przymusu wykorzystywania klawiatury. Chodzi oczywiście o komunikator skype. W tym przypadku wystarczyły słuchawki i mikrofon i można było rozmawiać.

Ułatwienie było ogromne. Niektóre wersje programu umożliwiały (i nadal umożliwiają) przesyłanie obrazów wideo. Słowem – dają pełną swobodę w wymianie myśli. Z czego skwapliwie korzystają miliony użytkowników.

Full service w nowych czasach

Dzisiaj doszły do tej listy także komunikatory udostępniane przez serwisy społecznościowe. Nie można zapomnieć o miniblogach takich jak Twitter. W zasadzie każdy ma paletę możliwości, z której może wybierać taki komunikator, który mu najbardziej odpowiada. Wiele łączy w sobie różne opcje. Przykładem skype, który pozwala na rozmowy głosowe, ale też wymianę informacji tekstowych czy przesyłanie plików.

skypeWarto przy tym zauważyć, że najpopularniejszym sposobem komunikowania w internecie jest ciągle e-mail. Wybiera go koniec końców większość użytkowników internetu. Dlaczego? Bo jest prosty, intuicyjny i wszyscy wiedzą, jak go używać.

Ułatwienie było ogromne. Niektóre wersje programu umożliwiały (i nadal umożliwiają) przesyłanie obrazów wideo. Słowem – dają pełną swobodę w wymianie myśli. Z czego skwapliwie korzystają miliony użytkowników.